Przejdź do treści

Proktologia

Proktologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się problemami końcowego odcinka układu pokarmowego do którego należą: odbytnica, kanał odbytu oraz odbyt. Jest to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem chorób odbytu i jelita grubego.  

Wskazania do konsultacji proktologicznej:

– problematyczne zaparcia – zaparcia są poważnym problemem i konieczne jest ich leczenie. Spory odsetek osób dorosłych cierpi na tą dolegliwość.

– świąd odbytu- jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość z którą boryka się około 5% społeczeństwa 

– ból odbytu – gdy w okolicach odbytu pojawia się ból należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Jego powodem mogą być poważniejsze problemy z układem wydalniczym jak choroba Leśniewskiego-Crohna, zapalenie prostaty czy wyrostka jelitowego albo stany zapalne odbytu czy jelita grubego.

– krwawienie odbytu – gdy zaobserwujemy krew w stolcu powinniśmy to natychmiast skonsultować z lekarzem. Zazwyczaj objaw ten związany jest z hemoroidami, ale może też np. towarzyszyć nowotworom jelita grubego.

– pojawienie się ropnia w okolicy odbytu – najczęściej świadczy o infekcji i jest bardzo bolesny. Leczy się go zazwyczaj poprzez nacięcie przy znieczuleniu miejscowym.