Przejdź do treści

Kriolipoliza

CZYM JEST KRIOLIPOLIZA

Kriolipoliza jest to naukowo potwierdzona jako bezpieczna i nieinwazyjna metoda pozwalającą na redukcję miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej. Amerykańscy naukowcy odkryli, że komórki tłuszczowe są bardziej wrażliwe na niską temperaturę, niż otaczające je struktury jak skóra, nerwy czy mięśnie. Odkrycie to pozwoliło na wynalezienie urządzenia, które wykorzystuje miejscowe, kontrolowane zimno, jako czynnik selektywnie niszczący komórki tłuszczowe, bez uszkadzania sąsiednich tkanek. Chłodzenie tkanek może spowodować ubytek komórek tłuszczowych i utratę podskórnego tłuszczu.

A co z tym się wiąże – utrata zbędnej masy ciała. Działanie może być porównane z klasycznymi zabiegami liposukcji, jednak jest o wiele bezpieczniejsza i nie wymaga okresu rekonwalescencji.

MECHANIZM DZIAŁANIA

Zjawisko to polega na pochłanianiu energii z adipocytów. Chłodzenie komórek tłuszczowych powoduję ich rozpad (lipolizę), w efekcie następuje proces rozkładu, uwalniane są lipidy z adipocytów. Produktem końcowym lipolizy jest glicerol, który jest wychwytywany przez wątrobę i przemieniany w glukozę. Następnym zachodzącym zjawiskiem jest postępujący proces zapalny powodujący krystalizacje lipidów, wstrzymanie funkcji życiowych i samounicestwienie. Uruchomiony zostaje proces APOPTOZY, czyli zaprogramowanej śmierci adipocytów. Lipidy w komórkach tłuszczowych krystalizują się w wyższej temperaturze niż inne tkanki, dlatego też reszta naszych mięśni, skóry i nerwów pozostaje nietknięta. 

EFEKTY

Rezultaty nie są widoczne od razu. Trzeba czekać kilka tygodni, aby organizm pozbył się uszkodzonych podczas zabiegu komórek tłuszczowych. Są one usuwane z ciała powoli, w trakcie procesu metabolicznego organizmu, tak samo jak tłuszcze pochodzące z pożywienia. Po jednym zabiegu kriolipolizy dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej o około 25%. Pierwsze rezultaty widoczne są po około 3-6 tygodniach. Zaraz po terapii może dojść do przejściowego zmniejszenia wrażliwości skóry i jej odrętwienia, a także do powstania zaczerwienienia, wybroczyn czy siniaków. Zmiany te ustępują po około tygodniu od ekspozycji na zimno. Przeprowadzone badania wykazują duże bezpieczeństwo tej metody. Nie odnotowano znaczących, trwałych uszkodzeń skóry właściwej, naskórka, nerwów czy przydatków. Profil lipidowy krwi oraz testy wydolnościowe wątroby również pozostają na poziomie sprzed zabiegu.

DLA KOGO ZABIEG KRIOLIPOLIZY JEST WSKAZANY

Zabieg wskazany jest dla wszystkich tych, którzy pragną wyeliminować zbędny tłuszcz z stosunkowo małych obszarów swojego ciała. Eksperci zalecają by kriolipolizę stosować głównie na brzuchu, boczkach, dolnej partii bioder oraz górnej partii ud. Należy pamiętać, że kriolipoliza nie jest metodą na leczenie otyłości. Zabieg ten daje szczególnie dobre efekty u osób z umiarkowanym, miejscowym nadmiarem tkanki tłuszczowej. Uprawianie aktywności fizycznej i regularne odżywianie dodatkowo wzmaga efekty terapii. Najczęściej poddawane zabiegowi są miejsca wyjątkowo oporne na ćwiczenia. Na rynku istnieje wiele urządzeń i procedur służących do zmniejszania tkanki tłuszczowej. Na uwagę zasługuje bezpieczeństwo i skuteczność tej metody.