Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej cieszy się dużym zainteresowaniem. Toksyna botulina działa relaksująco na mięśnie, dzięki temu możemy wygładzać zmarszczki mimiczne. Zabieg jest bardzo skuteczny, bezpieczny a przy tym prawie bezbolesny. Uważany jest za jeden ze skuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Substancja blokuje połączenia między zakończeniami nerwów a mięśniami, dzięki czemu wywołuje relaksację mięśni i zapobiega ich skurczom. W efekcie okolica ciała poddana zabiegowi rozluźnia się i regeneruje. Dlatego toksyna botulinowa leczy bolesne spazmy mięśni i wiele innych schorzeń.
Zmarszczki mimiczne powstają wskutek pracy mięśni, które odpowiadają za mimikę twarzy. Uśmiech, marszczenie czoła czy różne inne wyrazy emocji z czasem zostawiają po sobie ślady. Proces starzenia się stopniowo pozbawia jej zdolności odbudowy i wiązania wody. Ponadto w tkankach zmniejsza się ilość kolagenu, elastyny czy kwasu hialuronowego — substancji, które odpowiadają za młody i zdrowy wygląd skóry. W efekcie staje się ona sucha i mniej elastyczna, co zwiększa szansę na to, że zmarszczki mimiczne zostaną na twarzy na stałe.
Lwia zmarszczka
Lwia zmarszczka powstaje w okolicy międzybrwiowej i przebiega prostopadle do zmarszczek poprzecznych czoła. Zmarszczka ta powstaje gdy się złościmy, co nadaje twarzy groźny wygląd. Często pacjenci z nasilonymi zmarszczkami gładzizny są odbierani przez otoczenie jako ludzie niemili. Powodem tworzenia się lwiej zmarszczki są trzy mięśnie. Dwa z nich to symetryczne mięśnie marszczące brwi, przebiegające od podstawy nosa bocznie i przyczepione do skóry w okolicach brwi. To właśnie one powodują ściągnięcie przyśrodkowo brwi. Trzeci mięsień odpowiedzialny za powstawanie lwiej zmarszczki to mięsień prosty nosa, umiejscowiony pomiędzy dwoma poprzednimi mięśniami, ale przebiegający do nich prostopadle. Powoduje on marszczenie skóry u nasady nosa.
Zmarszczki poprzeczne czoła
Zmarszczki poprzeczne czoła są bardzo częstym problemem i pojawiają się już w stosunkowo młodym wieku. To równoległe zmarszczki bądź bruzdy, pojawiające się podczas zdziwienia lub zmartwienia. Spowodowane są napięciem mięśnia czołowego przebiegającego od górnej części czoła do brwi. Mięsień ten podczas skurczu powoduje uniesienie brwi, a czoło zmienia w harmonijkę. Zmarszczki na czole to rodzaj zmarszczek mimicznych. Powstają wskutek zagięć skóry wywołanych pracą mięśni mimicznych, które odpowiadają za wyrażanie emocji na twarzy. Przez wiele lat skóra opiera się zagnieceniom, ale z wiekiem ma z tym coraz większy problem. Wraz z procesem starzenia się stopniowo traci fibroblasty, które produkują kolagen, elastynę i kwas hialuronowy. Skóra staje się mniej jędrna i elastyczna.
Kurze łapki
Kurze łapki (zmarszczki w okolicach bocznych oczu) to najpopularniejsze zmarszczki mimiczne. Pojawiają się w okolicach bocznych oczu pod wpływem pracy mięśnia okrężnego oka. Są to zmarszczki przebiegające promieniście, przez co przybierają wygląd kurzych łapek. Skóra wokół oczu ma to do siebie, że jest bardzo cienka i delikatna, a ponadto prawie nie posiada gruczołów łojowych. Dodajmy do tego fakt, że nieustannie pracuje (samo mruganie i mrużenie oczu sprawia, że mięsień oka wykonuje ok. 20 tys. ruchów dziennie. Cienka skóra ulega nieustannemu zagniataniu, które z czasem pozostawia po sobie ślady. Zaś naturalne procesy starzenia sprawiają, że zmarszczki stają się coraz głębsze i utrwalają się. Efekt jest taki, że nawet młoda osoba może wyglądać dużo starzej.
Zalety toksyny botulinowej
- szybko widoczne efekty,
- długotrwałe działanie,
- niski koszt,
- duże bezpieczeństwo.
Zalecenia pozabiegowe - nie należy pochylać głowy przez 4-6 godzin po zabiegu
- należy unikać wysiłku przez 24 h
- należy unikać masażu w miejscach wkłucia.
Przeciwwskazania - choroby nowotworowe
- ciąża i okres karmienia piersią
- infekcja skóry w miejscu podawania preparatu
- ciężkie choroby autoimmunologiczne
- choroby przebiegające z zaburzeniem przewodnictwa nerwowo mięśniowego, takie jak miastenia gravis czy zespół Lamberta-Eatona
- stosowanie leków: streptomycyna, gentamycyna, amikacyna bądź inne aminoglikozydy, chlorochina, hydroksychlorochina, D-penicylamina, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetrakaina, polimyksyna
Działania niepożądane - ból w miejscu podania
- siniaki
- nadmierne zwiotczenie mięśni: opadanie powieki
- przejściowy ból głowy
Nadpotliwość jest stanem klinicznym charakteryzującym się nadmierną produkcją potu. Szacuje się, że problemem tym obciążonych jest około 1-2% społeczeństwa. Nadpotliwość to nadmierne pocenie się w stosunku do potrzeby utrzymania optymalnej temperatury ciała. Epizody nadmiernej potliwości występują co najmniej raz w tygodniu bez wyraźnego powodu i zaburzają relacje międzyludzkie lub codzienne czynności. Nadmierna potliwość może objawiać się: lepkimi, wilgotnymi lub mokrymi dłońmi, uniemożliwiającymi np. utrzymanie długopisu, lepkimi, wilgotnymi lub mokrymi podeszwami stóp, częstym pocenie się. , pot przesiąka przez ubranie. Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową to zabieg wykonywany w celu zmniejszenia ilość wydzielanego potu głownie na dłoniach i stopach, w okolicach pach oraz czasami czoła. Wstrzyknięcie preparatu z toksyną botulinową ma na celu zablokowanie nerwów, które pobudzają gruczoły potowe do pracy. Efekty utrzymują się do 6-8 miesięcy. Po zabiegu możliwe jest pojawienie się niewielkich śladów po wkłuciach, które znikają do doby po zabiegu. Może też pojawić się przejściowe mrowienie i niewielki obrzęk.
Zalety zastosowania toksyny botulinowej w celu leczenia nadpotliwości:
– krótki czas trwania zabiegu
– szybkie uzyskanie efektu
– stosunkowo wysoka skuteczność w porównaniu z innymi metodami
– długi czas utrzymywania się efektu leczniczego